streda 30. septembra 2015

Efektívne ladenie farbičiek

Čas od času narazím na niekoho z môjho okolia, kto potrebuje zariadiť svoj interiér. Sama som takúto situáciu prečasom riešila. Nakoľko som však nechcela svoj vysnívaný domov "dogabať" šialenými farebnými kombináciami, musela som hľadať. Hľadať program, ktorý mi s tým pomôže. Naučené kombinácie zo školských lavíc mi nemohli postačovať so svojou 8 člennou paletou. 
Preklikala som sa teda k programom, ktoré umožňujú jednoducho nájsť požadovanú farbu a správne ju dokombinovať ďalľou. Týchto pomocníkov som teda odporúčala kamarátom. Vzhľadom k tomu,že som si ich názvy ledabolo pamätala, rozhodla som sa ich vyhľadať a uverejniť tuto na mojom blogu. Budú tu ľahko dostupné pre všetkých, ktorých eštelen zariaďovanie domu, či bytu čaká.

Ide o programy Paletton- The color Scheme Designer a Adobe Kuler: Color wheel | Color schemes. Ovládanie je ľahké aj pre úplneho začiatočníka. Hneď sa inštinktívne dovtípite, čo máte stlačiť a ako posúvať, aby ste zvolili požadovaný odtieň. V oboch programoch stačí krúžiť po farebnom spektre vztyčnými bodmi.

Podľa toho si viete zvoliť kontrastné farby, tón v tóne, terciálne alebo vlastné farebné kombinácie. Po spektre sa viete pohybovať nielen posúvaním bodov, ale aj prednastavenými hodnotami odtieňa, saturácie, jasu a kontrastu. Viete sa tiež vrátiť o krok späť. Program Vám dá rovno ukážku, ako by vyzerala Vaša stránka s danou farebnou kombináciou a tiež Vám umožní prezrieť si výsledok v html , css a less a iných. Tiež si viete svoju zvolenú paletku zdieľať do svojho emailu, či na sociálne siete alebo vytlačiť.
Paletton.com v sebe ukrýva ešte mnoho mnou neobjavených funkcií pre fajnšmekrov a odborníkov, ktoré určite stoja za zmienku. Nakoľko ich však zatiaľ nepotrebujem a niektorým ani nerozumiem postačím si so základným využitím. Adobe color CC sa zdá byť oveľa jednoduchší, no nájdete v ňom ešte rýchlejsie tie isté funkcie ako v Palettone.

Pri hľadaní týchto programov som nastrafila na odkaz spoločnosti PANTONE, ktorá je svetovo presláveným odborníkom na farby a poskytovateľom farebných systémov a špičkových technológií pre výber farby vo všetkých priemyselných odvetviach. Nájdete tam farby a ich odborné názvy, prípadne číslené zaradenie pre uľahčené hľadanie v obchodoch. Odporúčam ju, ak ste o nej ešte nepočuli, nakoľko tam zaručene nájdete svoje obľúbené farby z posledných sezón. Môžete tiež sledovať nové trendy nielen v móde ale aj v sekcii doma a interiér.

Takže hor sa do maľovania a vyberania nábytku. Teraz už len zvoliť jednotný štýl a máte dizajnový domov aj vy!

Zdroj: paletton.com
color.adobe.com

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára